Az Élővíz-csatorna partján áll az 1853-ban gőzmalomként épült, hatszintes István malom, mely országosan is az egyik legnagyobb, legkorszerűbb őrlőüzem volt.
5600 Békéscsaba, Malom tér Csak kívülről látogatható!
Békésszentandrás
Horthy István Duzzasztómű
1942-ben épült a korabeli Magyarország legnagyobb duzzasztóműve. Avatásán részt vett Horthy Miklós kormányzó, mivel a duzzasztót hősi halált halt fiáról, Horthy István kormányzó-helyettesről nevezték el. Páratlan látvány a vízlépcső és a hajózsilip.
5561 Békésszentandrás Hármas-Körös
Doboz
Wenckheim Magtár
1863-ban épült romantikus stílusú háromszintes, silótornyos magtár épület, amely Ybl Miklós kiemelkedő alkotása. A magtár - napjainkra erősen leromlott állapota ellenére - impozáns agrártörténeti emlék.
5624 Doboz, Vésztői út 12.
Mezőhegyes
Ménesbirtoki Központ
A Mezőhegyesi Császári, és Királyi Katonai Ménesintézet megalapításával új fejezet nyílt a magyar lótenyésztés történetében, miután II. József császár aláírta a ménes alapítólevelét (1784). Az Osztrák-Magyar Monarchia első állami ménese jött így létre, a hadsereg lóellátása és a lótenyésztés magasabb szintre emelése céljából. Mezőhegyesen született az első három tradicionális magyar lófajta: a Furioso-North Star, a Gidran, és a Nonius. Kitenyésztésüknél harcászati céloknak kellett megfelelni: nagy testtömeg, szervezeti szilárdság és munkabírás.
Fedeles lovarda 1810 körül épült empire stílusban, Hild János tervei szerint. A nyitott fedélszék egy épületszerkezeti kuriózum. A lovarda falán található bronz dombormű Ferenc József császárt ábrázolja.
A császári és királyi hangulatot árasztó komplexumhoz tartozik még a kaszárnya és a ménesparancsnoki épület.
A gyopárosi fürdőparkban áll a víztorony, ami ipartörténeti emlék, kilátó és kiállítóhely egyben. Ha felmegyünk a csigalépcsőkön, a környék természeti és környezeti adottságaiban gyönyörködhetünk, de útközben és egyúttal múzeumi élményben is részesülünk.
Csak nyáron, strandszezonban látogatható, előzetes bejelentés alapján.
A szarvasi Szárazmalom Magyarországon a XIX. század közepéig legelterjedtebb, ókori típusú malomtípus egyik utolsó képviselője. Azért nevezik “száraz”-nak, mert meghajtása nem vízi erővel, hanem állati erővel történt. Kásamalom néven is ismert. 1962-ben fejezte be működését, Magyarországon utolsóként. A 2010-ben történt felújítás után a malom ma újra működő képes, bemutató őrlésekkel várja a látogatókat. Látogatható: ápr. 1. és okt. 31. között
5540, Szarvas, Ady Endre u.1/1. Telefon:+36-66/216-609