Békés megye kastélyai a múlt dicső szellemét idézik.
A megye területén található rengeteg kastély és kúria javarészt a Harruckern és Wenckheim családokhoz köthető. A kastélyok egy része felújított, mások romos állapotban várják jobb sorsukat. A látogatók számára azonban letűnt pompájukban is a múlt dicső szellemét idézik.Lélegzetelállító kastélyokat és nemesi kúriákat találunk egyebek mellett Szabadkígyóson, Gyulaváriban, Lőkösházán, Dobozon és Pósteleken.
A két dinasztia történetét a wenckheim.hu mutatja be.
A törökvész utáni újratelepítés (18.század) atyja, Harruckern János György, aki ugyan egy takács fiaként született, de Mária Terézia kegyelméből báróvá nemesült, s Békés vármegye főispánja lett. A nagy területeket birtokló főnemes adómentességgel csábította a messze földről érkező jobbágyokat. Azt sem bánta, he nem katolikus vallásúak voltak. A békességet fenntartandó, arra viszont odafigyelt, hogy egy-egy településen ne keveredjenek a különböző népek fiai, illetve a különböző vallások követői.
A másik emblematikus család Békés megyében a Wenckheimek.
Akár a Harruckern, a Wenckheim is egykori polgári család volt. A család a Németországi Hund törzsből származtatja magát. Az ősi fészek a thüringiai erdő mellett van.
Amint írva vagyon, a két birodalmi család a házasság szentsége révén egyesült: I. Gróf Wenckheim József Ágoston 1730-ban feleségül vette Harruckern János György leányát, Harruckern Mária Cecíliát. (Forrás: wenckheim.hu)