Békés megye "celebei" - egykor és ma
A kultúrkörök, civilizációk egyik ismérve és fokmérője, hogy kiket adott a világnak, a társadalomnak, akik életművükkel a nagyobb egészet is előre vitték,viszik. Békés megye híres szülöttei méltán váltak ismertté Magyarországon vagy éppen a határokon túl.
Halhatatlan személyiség Erkel Ferenc zeneszerző, aki Gyuláról indult. Szülőházában ma emlékház működik. Az Erkel család 1806-ban érkezett Gyulára Pozsonyból. Az apa, Erkel József 1841-ig lakott és tanított az iskolában. Itt született 1810. november 7-én fia, Erkel Ferenc, a magyar nemzeti opera megteremtője, a Himnusz megzenésítője. A kiállítás nyitóterében Európa himnuszait bemutató terminálok fogadják a látogatókat, majd az európai zene terme következik. A 19. századi osztályteremben lévő interaktív sarokban korabeli feladatok megoldására van lehetőség. Az Erkel-emlékszoba a zeneszerző személyes tárgyait, relikviáit mutatja be. A hálószoba, a szalon és a népies konyha az Erkel család egykori otthonát idézi fel.(Forrás: visitgyula.com)
Békéscsaba városához kötődik Munkácsy Mihály, világhírű festőművész, aki 8 éves korában, teljesen árván került ide Miskolcról. Anyai nagybátyja, Reök István lett a gyámja, hozzá járt haza Békésbe, bármerre is vitte később az élet. Gizella húga is a városban lakott Steinerné Reök Saroltánál, a Gyulai úton. 1994-től ebben az épületben, az Omaszta-kúriában működik a világon egyedülálló Munkácsy Emlékház, ahol több mint 20 eredeti kép reprezentálja Munkácsy alkotói korszakait. (Forrás: bekescsaba.hu)
A kortárs hírességek közül Gyulán nevelkedett Mező Misi, a Magna Cum Laude zenekar mára kultikonná vált frontembere. Társa, Szabó Tibi a szintén Békés megyei Köröstarcsán töltötte gyermekéveit. (Forrás: magnacumlaude.hu)