Munkácsy öröke, Jankay köpönyege
A Békés megyei kortárs művészeket kötelezi a nagy előd, Munkácsy Mihály, aki árva gyermekkorának legboldogabb éveit töltötte Békéscsabán és ide járt "haza" akkor is, mikor már rég szárnyra kapta a világhír. Emlékének adózik a Munkácsy Múzeum és a Munkácsy Emlékház.
A mai festők másik legendás atyja Jankay Tibor festő- és grafikusművész, amerikai egyetemi tanár, aki 1899-ben született Békéscsabán, s Los Angelesben hunyt el 1994-ben. Műveit és néprajzi gyűjteményét szülővárosára hagyta, amely aztán megalapozta a mai Jankay-Kolozsváry-Tevan Gyűjteményt.
Elérhetőség:
5600 Békéscsaba, Szabadság tér 1-3.
Tel./Fax: +36 66 650 760
E-mail: jankaygaleria@jankay.hu
www.jankay.hu
A kortárs képzőművészek közül Csuta György, békési festőművész nevéhez nyaranta nemzetközi művésztelep kötődik. Várkonyi János képein rendre, mintegy védjegyként, titokzatos nőalak tűnik fel. Patay László 500 négyzetméteres, 530 alakot ábrázoló secco-freskója díszíti a békéscsabai Jamina városrészben található, 1993-ban átadott Erzsébethelyi Jézus Szíve Római Katolikus Templomot.
Több életművet is kitesz a lőkösházi Corvus-Kora Róbert grandiózus történelmi táblakép-sorozata, melynek legfrissebb, hatodik darabja (2015-ben) a római birodalom tizenkét évszázadának négy ciklusát illusztrálja. A 9x4,5 méteres panorámafestményen Róma mítoszbéli alapítóit, Romulust és Remust saját három és fél éves ikerfiairól mintázta a művész, és több helyi és környékbeli ember is modellt állt a monumentális alkotáshoz. A tematika i.e.753-ban az etruszk érával kezdődik, majd a köztársaság korával folytatódik, majd a császárság és a kereszténység ábrázolása teszi teljessé a ciklusok sorát, egészen a birodalom bukásáig (i.sz. 476). Az alkotó munkásságát a Golgota megfestésével folytatja. Munkácsy öröke tehát élőbb mint valaha a Békés megyei képzőművészetben.