VárosokBékéscsaba
Története: Hogy az első emberek mikor telepedtek meg a környéken, nem könnyű meghatározni. Az őstörténeti leletek alapján a történészek megegyeznek abban, hogy az újkőkorban, rézkorban szinte lakatlan volt a vidék, csak ritkán, úgyszólván véletlenül tévedhetett erre egy-egy család vadászzsákmányt, esetleg búvóhelyet keresve. Abban az időszakban minden bizonnyal alkalmatlan volt a környék a tartós letelepedésre. Néhány ősállatkoponya, mamutfog bizonyítja, hogy élet azért abban az időben is zajlott a Körösök mentén. A késő bronzkortól kezdve találtak tömegesen leleteket a város területén, ami azt jelzi, hogy akkor már megtelepedtek itt az emberek. A 410-es évektől kezdve az Alföld hun megszállás alá került. Attila hun király halála után a gótokkal rokon gepidák vették át a megszállók szerepét. Őket 565-ben az avarok győzték le, s uralmuk alá hajtották egyebek között az Alföldet is. Az egyik legjelentősebb avar-kori lelet-együttes a repülőtér mellett került elő. Az avarokat a 8. század végén a frankok győzték le, s kiszorították őket a Dunántúlról. Nem kétséges, hogy honfoglaló őseink megszállták a Körösvidéket is, erre utal Bíborbanszületett Konstantin bizánci császár 10. század közepén írt történeti munkája. Csaba első említése az 1332-37-ben készült pápai tizedjegyzékben történik. Neve valószínűleg a török eredetű "ajándék" jelentésű magyar személynévből keletkezett.
A mohácsi csata nem éreztette közvetlenül hatásait a környéken. Még néhány évig a megszokott módon élhettek az itteni lakosok. Nem hozott döntő változást Buda eleste sem. Erdély Habsburg kézbe adása hozott fordulatot. 1566. Környékén a környező falvak jó része már a szultáni kincstárnak fizetett adót. Változást a török kiűzését megelőző háborúk hoztak. A harci cselekmények miatt nagy valószínűséggel elmenekültek az itt élők, hiszen a 17. század végén készült felmérések sehol nem említik Csabát. A város újraalapítása Harruckern János György nevéhez fűződik, aki a török elleni háborúban szerzett érdemei elismeréseképpen vásárolhatta meg a kincstártól Békés megye területét. 1773-1847 között megháromszorozódott a falu lakossága, s meghaladta a 22 ezret. Csabát nem ok nélkül nevezték tehát "Nagy Csabának, Európa legnagyobb falujának, vagy szörnyű nagy falunak".
Rendkívül jelentős volt a falu történetében, hogy 1787-ben az Arad-Battonya-Orosháza-Szentes-Buda útról Orosházánál kiágaztatták a Csabán, Gyulán, valamint Sarkadon át Váradig futó postautat. Csaba egyike lett a megye postaállomásainak Gyula és Orosháza mellett. 1844-ben országgyűlési törvény nyomán Csabát a Szeged-Vásárhely-Orosháza-Csaba-Gyula-Várad és a Debrecen-Arad út érintette, amely Csabánál ágazott le Kétegyháza-Lőkösháza irányába. Csaba tehát a megyén átfutó országos, főbb utak metszéspontjába került. Az első gőzmozdony 1858. október 25-én pöfögött be a csabai "indóházba". A vasút megépülése igen sokat jelentett, létrejöttek az első üzemek is. A textilipar gyárai mellett nyomdák sora, bútorgyár, malmok, kocsigyár, majd a 20. század elején betongyárak is alakultak. A gazdaság virágzása magával hozta a város szépülését is. Új épületek sora emelkedett, amelyek igazán méltók voltak a városhoz.
Az első világháború nagyon nagy terheket rótt a csabaiakra. A város fiai a legendás hírű 101-es gyalogezredben küzdöttek az oroszokkal. Az első világháborút lezáró békék nyomán Békés megye kikerült Arad és Nagyvárad vonzáskörzetéből, szerepüket egyre inkább Békéscsaba vette át. A húszas évek gazdasági világválsága Békéscsabán is súlyos problémákat okozott. A mezőgazdaság került a legnehezebb helyzetbe, hiszen a terményárak sokkal nagyobb mértékben estek, mint az ipari cikkeké. A II. világháború nagyobb katonai eseményei a várost elkerülték. A háború után komoly változások történtek Békés megyében is.
A mezőgazdaság szocialista átszervezése jelentős mozgásokat indított meg a megyében. 1950-ben Békéscsaba lett a megyeszékhely, s ettől kezdve a város soha nem látott fejlődésnek indult. Az iparosítás hatására egyre többen költöztek a városba. Huszonöt év alatt a lakosság száma 42 ezerről 65 ezerre emelkedett. A rendszerváltás ismét nehéz helyzetbe hozta a várost, hiszen a korábbi válságokhoz hasonlóan most is elsősorban a mezőgazdaság szenvedte meg legjobban az átalakulást. Néhány év alatt azonban túlléptek a nehézségeken, s Békéscsaba napjainkban Békés megye egyik legdinamikusabban fejlődő, legjobb adottságokkal rendelkező városává vált.
Látnivalók, nevezetességek: Békéscsaba megyei jogú város, Magyarország délkeleti kapujában 64.000 lakosával, közúti és vasúti csomópontjával, fejlődő infrastruktúrájával a térség legjelentősebb települése. Itt található a Jókai Színház, Békés megye egyetlen állandó színtársulattal rendelkező kőszínháza, ahol színvonalas előadásokkal várják a látogatókat.
A megyeszékhely egyik leghangulatosabb része a Fehér-Körös folyótól induló, s a Kettős-Körösbe torkolló Élővíz csatorna. A partján terül el a Széchenyi liget, ahol az 1850-ben emelt „Zenepavilon” épületében új, szépen kialakított, ökoturisztikai látogató központ várja a természetbarátokat. A park a város tüdeje, egyedi növényvilága, szépen kialakított pihenő részei különleges és romantikus séták színtere lehet. A csatorna partján húzódó szoborsétány alkotásai a városhoz kötődő híres személyek emlékét őrzik.
Békéscsaba legszebb műemléképületei közé tartozik a XIX. században emelt Fiume Hotel, a Jókai Színház vagy a Városháza, amelynek homlokzatát Ybl Miklós tervezte. Békéscsaba jelképe Közép-Európa legnagyobb evangélikus temploma, az Evangélikus Nagytemplom és az 1745-ben épült műemlék jellegű Evangélikus Kistemplom. Mindenképpen érdemes ellátogatni a helyi szlovákság hagyományait bemutató Szlovák Tájházba, illetve a város határában található Gabonamúzeumba is.
A város szívében 1922-ben létesült Árpád Fürdő az elmúlt évek korszerűsítéseinek köszönhetően 10 medencéjével, gyógy- és wellness szolgáltatásaival teljesen megújulva várja vendégeit. A várostól nem messze található egy repülőtér, ahol sétarepülésre, tandemugrásra is van lehetőség. Innen indult a világhír felé egyik leghíresebb festőművészünk, Munkácsy Mihály. A város két jelentős kiállítóhelye a Munkácsy Mihály Múzeum, melyet 2007-ben teljes körű rekonstrukció keretében felújítottak, kibővítettek, továbbá az ún. Omaszta-kúriában kialakított Munkácsy Emlékház, ahol 21 eredeti kép látható a híres művész valamennyi korszakából. A világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményével rendelkező intézmény kapta meg az Év múzeuma 2007 elismerést és a vendégbarát múzeum címet is elnyerte 2008-ban.
Békéscsabát sokan úgy emlegetik, hogy itt még a kerítés is kolbászból van. Valóban régi hagyománya van a kolbászkészítésnek, hiszen valamikor minden békés csabai család saját recept alapján maga készítette el. A nagy múltú és közkedvelt csabai kolbász ünnepe, a nemzetközi hírű Csabai Kolbászfesztivál a város legnagyobb rendezvénye. Nyaranta a Polgármesteri Hivatal udvarán a Városházi Esték programjain híres művészek előadásai láthatóak. Háromévente Nemzetközi Bábfesztivált rendez a város, a ZENIT Zenei Ifjúsági Találkozó idején pedig a fúvószenétől hangosak az augusztusok.
Éld át!
Bakancslista
Csobbanj!
Fürödni jó!
Fürdők Békés megyében
Gyógyulj a víz által!
Élményfürdőzés
Orvosi háttérrel rendelkező fürdők
Orvosi háttérrel rendelkező szálláshelyek
Lazító wellness
Szabadvízi strandok
Legendás örökség
Elődök kézjegye
Épített örökség
Természeti értékek
Agrár- és ipartörténeti emlékek
Kézművesség Békés megyében
Városi legendák
Kultúra és művészet
Értékek birodalma
Kulturális fesztiválok
Színházak
Múzeumok
Aranyecset: Munkácsy emlékek
Kortárs művészet
Körös körül kastélyok
Békés megye, a magyar Loire-völgy
Várak és kastélyok
Úri mulatság
Kalandpark, témapark
Mini Magyarország makettpark Szarvason
Pepi gróf kertje, a Szarvasi Arborétum
Kalandparkok Békésben
Gyalogtúra
Vándorbottal Békésben
Nyereg
Lovamat eloldom
Lovas túrák
Lovas rendezvények
Lovas oktatás
Lovas kocsikázás
Pedál
Kerékpározás Békésben
Kerékpáros szálláshelyek
Kerékpár-kölcsönzés és szerviz
Szervezett kerékpártúrák
Evező
Körösök hullámain
Vízparti szállás, táborhely
Kikötők, kölcsönzők
Vízi túra útvonalak
Szervezett vízi túrák
Sport
Sportlétesítmények
Edzőtáborozás
Sportrendezvények
Horgászat
Békés megye, a horgászparadicsom
Horgászvizek Békésben
Horgászjegy
Vízparti szállások
Hölgyprogram
Vadászat
Vadászidény
Vadásztársaságok
Szálláshelyek vadászoknak
Családdal érkezem
Hivatásturizmus
Konferencia és tréning
Csapatépítés
Business hotel
Fedezd fel!
Tájak
Városok
Emberek
Divat a magyar
Balogh Zsigmond, fafaragó
Békés megye néprajza
Híres szülöttek
Az építész, akiről kisbolygót neveztek el
Műemlékek
Műemlékek Békés megyében
A gyulai vár
Templomok
Ipartörténeti emlékek
Várak és kastélyok
Múzeum, kiállítás, tájház
Múzeumok Békés megyében
Tájházak
Kiállítóhelyek
Fürdők
Gyógyfürdők
Élményfürdők
Szabadvízi strandok
Gyógyüdülés
Gyógyszállodák
TB-támogatott gyógyászat
Egészségpénztári finanszírozás
Ajánlatok
Wellness üdülés
Wellness hotelek
Ajánlatok
Családi üdülés
Családi szállodák
Ajánlatok
Nemzeti Park
Körös-Maros Nemzeti Park
Túzokrezervátum Dévaványán
Gyalogtúrák
Szervezett túrák
Natúrpark
Körösök Völgye Natúrpark
Kerékpártúrák önállóan
Szervezett kerékpártúrák
Aludj rá!
Hotel 4*
Négycsillagos szállodák
Hotel 3*
Háromcsillagos szállodák
Gyógyhotel
Szállodák gyógyüdülésre
Wellness
Szállodák a wellness jegyében
Falusi szálláshely
Falusi szálláshelyek
Business hotel
Szállodák üzleti úthoz
Panzió
Családias panziók
Kemping
Vízparti ház
Kerékpárosbarát szállás
Vadászház
Lovas tanya
Találd meg!
Színpad, pódium
Jókai Színház, Békéscsaba
Gyulai Várszínház
Szarvasi Vízi Színház
Csabagyöngye Kulturális Központ, Békéscsaba
Étterem
Helyi termék
Helyi terméket árusító boltok
Impresszum
|