Bucsa község Békés megye legészakibb részén található település Füzesgyarmat és Karcag között. A települést átszelő 4206. számú közút jelenti a kapcsolatot az országos úthálózathoz, mely a falutól 13 km-re csatlakozik a 4. sz. főútvonalhoz, a legközelebbi vasúti csatlakozási lehetőség Karcagon található. A falu a Sárrét-csatorna partján fekszik, a Hortobágy-Berettyó főcsatorna közelében.
Bucsa és környéke már az újkőkor idején lakott hely volt, de megtalálták nyomát a réz-kor, bronzkor és vaskor népeinek is. A település első írásos említése 1321-ből származik, amikor a Barsa nemzetség osztozásakor apa, fia és családja kapja. Bucsa a középkor folyamán mindvégig az e nemzetségből származó Nadányiak birtoka volt. A környék akkoriban a Tisza és a Körösök, Berettyó által elárasztott "valóságos vadvízország" volt. 1586-ban Ványával és Ecseggel egyidőben porig égették a törökök, lakói a felvidékre menekültek. A XVIII. században elnéptelenedett, pusztává vált Bucsa is.
A mai Bucsa alapjai a XIX. század második felében kezdenek kirajzolódni. Elnevezése ekkor Bucsa-Újülés, lakói többnyire agrárproletárok. Bucsa község közigazgatásilag 1941-ig Füzesgyarmathoz tartozott. 1941-ben alakult önálló képviselő-testülete és jegyzősége és azóta használja újra a régi keletű Bucsa nevet. A II. Világháború a bucsai lakosok közül is sok áldozatot szedett.
Látnivalók:
Jézus Szíve Templom:
neogótikus stílusban épült katolikus templom, mely vasárnap délutánonként 15 órától látogatható. Szélessége 14m, hosszúsága 35m, toronymagassága 30m.
Református templom:
neoromán stílusban épült templom, mely vasárnaponként 10 órától látogatható.
A Sárrét partján, a Hortobágy-Berettyó mentén, a közeli erdőkben a természetbarátok értékes állat, és növényvilágot fedezhetnek fel. A délibábos pusztai táj, a szépen művelt földterületek, a hullámzó gabona, vagy a virágzó napraforgótábla, a Hortobágy-Berettyón riadozó madársereg egyre több vendéget vonz Bucsára.
A falusi turizmust kedvelők számára a falukörnyéki erdők, rétek, vízpartok sok szép élményt ígérnek, a közeli Dévaványai Túzokrezervátum által védett területeken pedig még a világritkaságnak számító túzokot is megpillanthat a természetbarát.
http://www.bucsa.hu/